Zatepľujeme strechu

Správnou izoláciu viete neskutočne ušetriť na účtoch za elektrinu, či plyn. Ak ste na hodinách fyziky, na základnej škole dávali dostatočný pozor, tak určite viete, že teplý vzduch stúpa nahor. Takže ak premýšľate nad zateplením domu, mali by ste začať strechou, alebo podkrovím.
Dnes dostanete množstvo rôznych materiálov. Dá sa povedať, že všetky z nich majú veľmi dobré izolačné vlastnosti, takže konečný výber väčšinou závisí hlavne od ceny a tiež od toho, kde chcete túto izoláciu inštalovať. V tomto smere je podstatný rozdiel medzi tým, či sa chystáte zatepľovať šikmú strechu, alebo podlahu na podkroví.

střechy
 
V prípade strechy, ktorá má svoj sklon, by ste si mali vyberať skôr pevné izolačné materiáli, takže napríklad polystyrén, alebo dosky z minerálnej vaty.Ak by ste použili klasickú minerálnu, alebo sklenenú vatu, mohla by sa časom začať zosúvať. Takto by vznikli tepelné mosty a vaše zateplenie, by stratilo zmysel. Existujú síce spôsoby, ako aj takýto materiál na streche udržať. Je to však trošku komplikované. Používajú sa napríklad klinčeky, medzi ktoré natiahnete špagáty. Ten v podstate prichytí vatu a tá nemá kam skĺznuť. Keďže však máte na výber aj iné materiály, tento postup by bol trochu kontraproduktívny. Druhou možnosťou, aj keď o čosi finančne náročnejšou, je takzvaná fúkaná izolácia. Na tieto práce by ste si ale museli  zaplatiť firmu, pretože pravdepodobne nevlastníte všetko vybavenie.

podkroví
 
Zatepľovanie strechy, by ste mali zvažovať len vtedy, ak máte vo svojom dome urobený podhľad. Ide o prípad, kedy nemáte povalu, ale nad obývačkou je rovno strecha. Pokiaľ máte klasickú povalu, ktorú nechcete využívať na bývanie, jej zateplenie bude omnoho ľahšie. Izolačný materiál, sa v tomto prípade iba uloží na podlahu povaly. Preto môžete použiť v podstate ktorýkoľvek z nich. ak by ste chceli svoje podkrovie využívať na skladovanie vecí, nad izoláciou, môžete napríklad z OSB dosiek vytvoriť druhú podlahu, po ktorej budete môcť chodiť.
 

Nezařazené