POSTUP PRI PESTOVANÍ MUŠKÁTOV – OZDÔB NAŠICH BALKÓNOV A DOMOV


Odoberanie odrezkov
Muškáty nikdy neodpočívajú teda, ak im viete zabezpečiť teplú pôdu buď elektrickými podložkami alebo v parenisku tak môžete ich odrezky rozmnožovať v akomkoľvek ročnom období. Najvhodnejšie je použiť substrát na sejbu a rozmnožovanie.

balkon
 
Odrezky by mali zakoreniť asi za tri týždne v závislosti od teploty substrátu a množstva svetla. Substrát vlhčite priebežne ale nenechajte ho vyschnúť. Zabezpečte im dostatok svetla a vzduchu.
 
Vysádzanie do črepníkov
Veľkokvetémuškáty, ktoré budete chcieť pestovať ako veľké exempláre a ich odrezky ste nechali zakoreniť na jeseň, budete musieť vysadiť do väčších črepníkov. Poskytnite im dostatok priestoru na rast a odstraňujte všetky odumreté alebo poškodené listy.
 
Malý tip: črepník pravidelne otáčajte a rastliny tvarujte zaštipovaním. Odstráňte rastový vrchol aj všetky výhonky,ktoré rastú mimo požadovaného tvaru.

rostliny
 
Sejba semien
Muškáty je možné rozmnožovať aj semenami. Postup je nasledovný: semená sejte do substrátu, ktorý má konštantnú teplotu 20-24°C. V týchto podmienkach vyklíčia v priebehu niekoľkých dní.
Ak pôda nie je dostatočne teplá, klíčenie sa spomalí.
Semená zasejte do hĺbky asi 5 mm a zeminu nenechajte úplne vyschnúť ani ju nenechajte veľmi nasiaknuť vodou.
 
Rozsádzanie
Predpestované sadenicepotom rozsaďte do sadbovačov s priemerom 5-8 cm naplnených kvalitným rašelinovým substrátom alebo sterilnou zeminou. Muškátom vyhovuje suchý vzduch takže ich môžete umiestniť na okenný parapet ale najvhodnejšie miesto pre neje v skleníku izolovanom pred mrazmi alebo v zimnej záhrade.
 
kašna

Hnojenie
Mladé rastlinky hnojte vyváženým tekutým hnojivom s vyšším obsahom draslíka, napríklad hnojivom na paradajky. Ak by ste ich prehnojili dusíkom budú vytvárať viac listov na úkor kvetov.
 
Úprava vzhľadu
Črepníky pravidelne otáčajte aby muškáty nerástli do jednej strany. Nezabudnite zaštipovať rastové vrcholky aby sa rastlina bohato rozkonárovala. 

Nezařazené