Argentína zažila zaujímavý rast až 40%
Zvyšky sú zamerané na podporu pesa, ktoré za posledný rok stratilo štvrtinu svojej hodnoty. Analytici tvrdia, že kríza sa zvyšuje a zdá sa, že bude pokračovať.
Argentína je v strede programu prokonvertácie ekonomických reforiem v rámci funkcie prezidenta Mauricia Macriho, ktorý sa usiluje zvrátiť roky protekcionizmu a vysokých vládnych výdavkov svojej predchodkyne Cristine Fernandez de Kirchnerovej.
Inflácia, trvalý problém v Argentíne, bola v roku 2017 na 25%, čo je najvyššia miera v Latinskej Amerike okrem Venezuely. V tomto roku centrálna banka stanovila inflačný cieľ vo výške 15% a povedala, že bude naďalej konať, aby ju presadila.
„Agresívne kroky“
Napriek dvojnásobnému zvýšeniu sadzieb peso, ktoré bolo zákonom stanovené na parite s americkým dolárom pred ekonomickým zhoršením Argentíny v rokoch 2001 až 2002, teraz obchoduje na úrovni 22 pesos za dolár.
Táto kríza bude pokračovať, ak sa vláda nepokúsi uistiť investorov, že podnikne agresívnejšie kroky na odstránenie zraniteľných miest Argentíny. Riziká pre peso sa na chvíľu varili – veľký dvojitý deficit rozpočtu a bežného účtu, ťažké zadlženie v dolároch, vysoká inflácia a nadhodnotená mena.
Skutočným prekvapením je, ako rýchlo a náhle sa veci zdajú byť eskalujúce. Do roku 2018 sa plánuje výrazné sprísnenie fiškálneho rozpočtu, ale teraz môže byť potrebné, aby bol väčší a rýchlejší.
Pokiaľ sa to nestane, peso pravdepodobne zostane pod tlakom a naďalej existuje reálne nebezpečenstvo chaotického ekonomického prispôsobenia.
Argentinský prezident Mauricio Macri je kontroverznou postavou v krajine, ktorá je ešte ideologicky silne rozdelená. Ale medzi medzinárodnými investormi je jednoznačne pochválený. Od svojho nástupu do funkcie rýchlo prekonal kapitálové kontroly a obnovil dôveru v ekonomických údajoch pochádzajúcich z Argentíny.