Pletenie amigurumi hračiek
Wikipédia prekladá tento výraz ako háčkované alebo pletené hračky, či už zvieratká, ale aj iné veci. Je to umenie, ktorého základy môžeme nájsť v Japonsku, odtiaľ sa potom rozšírilo do celého sveta. Pletená verzia je v súčasnosti málo známa, väčšinou sú hračky vyrábané technikou háčkovania. Je to asi logické, keďže háčikom sa dá jednoduchším spôsobom vytvárať množstvo zaujímavých vecí.
Amigurumi je výsostne ručná práca, žiadne zariadenia k nej nepotrebujete, okrem háčika, priadzí a vlastných rúk. Samozrejme, kus fantázie a predstavivosti by vám nemal chýbať.
Čo všetko amigurumi obnáša
–Na začiatok je potrebné si zabezpečiť kvalitné priadze rôznych farieb, podľa typu hračky, ktorú budete vytvárať. Vhodné sú tiež akrylové vlákna.
–Množstvo schém na jednoduché hračky, ktoré chcete vyrobiť, si môžete nájsť a vytlačiť z internetu.
– Na vytvorenie hračky amigurumi budete potrebovať len veľmi malé množstvo priadzí. Môžete využiť aj zvyšky, ak nejaké doma máte a neviete, čo s nimi. Z každej farby vám bude treba maximálne 50 gramov vlákna.
–Najviac času pri výrobe vám zaberie tvorba vlasov, ale nemáte sa kam ponáhľať, venujte im dostatok času. Označte si obrys okraja vlasov a až potom vyplňte priestor priadzou, určenou na vlasy. Najčastejší spôsob ich výroby je rovnaký, ako sa tvoria kefy, teda z vlákna, odstrihnutého na potrebnú dĺžku, urobíte slučku, dva voľné konce cez ňu pretiahnete a potom len silnejšie dotiahnete.
–Pri tvorbe očí môžete využiť viacero materiálov, napríklad gombíky, koráliky alebo si ich tiež môžete vyrobiť z priadze kontrastnej farby.
–Hračky sú určené predovšetkým pre deti, takže by nemali obsahovať veľa drobných častí, na dotyk by mali byť príjemne mäkké. Tiež sa neodporúča použiť na vyplnenie veľké množstvo vaty, môže to spôsobiť roztrhnutie hračky alebo v opačnom prípade sa môže príliš stlačiť a potom bude tvrdá. Hračky je vhodné vypĺňať vatou postupne, pričom ju rovnomerne rozkladajte vo vnútri hračky.
Začiatky bývajú ťažké, prvých pár kusov určite nebude úplne dokonalých, ale s množstvom vytvorených hračiek naberiete aj zručnosti a tak svoje výtvory budete môcť po čase ponúkať na predaj.