Investícia do moderných a úsporných svietidiel sa vyplatí

Z hľadiska pravidelného osvetlenia a využívania moderných svetelných prvkov sa k prioritným požiadavkám radí úspornosť týchto zdrojov. Nižšia spotreba energií aj napriek plnohodnotnému osvetleniu bez náročnejších ústupkov. K najčastejším zákrokom sa radí výmena klasických žiaroviek za led žiarovky e27.Žiarovka, životné prostredie, ekológia.jpg

  • Technológia LED prináša úsporné riešenie vďaka tomu, že za zdroj žiarenia využíva svetlo emitujúce diódy, ktorých chod spotrebuje podstatne menej elektrickej energie, než iné súčasné alebo staršie alternatívy.

Dnes už je vlastne situácia v bode, kedy klasická žiarovka zostala mimo hru a v hlavnej úlohe sú úsporné žiarivky alebo v mnohých ohľadoch ešte efektívnejšie „ledky“. Pre porovnanie s klasickou žiarovkou, ktorá využívala volfrámové vlákno, dokážu byť ledky mnohonásobne efektívnejšie. O tom svedčí už len známy fakt, že ich predchodcovia spotrebovali až 95% energie do tepla. Výsledkom bola nadmieru rozžiarená a horúca hlavica, no svetelný efekt prakticky minimálny.

  • Predaj klasických žiaroviek sa oficiálne ukončil už v roku 2012.

Známou alternatívou sú kompaktné úsporné žiarivky, ktoré majú tendenciu ušetriť až 80 % energií, pričom väčšiu časť spotrebovanej elektriny premenia na svetlo. Rovnako poskytujú dlhšiu životnosť s odhadom na max. 16 000 hodín žiarenia. V ich spojitosti sa však spájala jedna známa nevýhoda, kvôli ktorej možno nedosiahli svoj potenciál z hľadiska popularity.Žiarivky, papierové peniaze.jpg Tým dôvodom je pomerne dlhý čas, kým sa rozsvietili. V súčasnosti je však už odstránený aj tento nedostatok, no ďalším faktorom nižšieho záujmu bola zo začiatku aj vyššia obstarávacia cena.
Efekt úsporného osvetlenia je viditeľný najmä pri pravidelnom využívaním a výmene asi minimálne piatich starých zdrojov za kompaktné žiarivky alebo technologicky nadradenejšie LED. V takom prípade dokáže byť návratnosť za obstarávaciu cenu prakticky rýchla. Následne už spotrebiteľov čaká len pravidelná úspora s dlhým potenciálom do budúcna, respektíve s dlhou životnosťou. Výmena starých zdrojov žiarenia za tie modernejšie sa teda v skutku oplatí, čo však oceníme po istej dobe.