Ignorujeme škodlivosť cigariet kvôli ich ekonomickému významu?

Cigarety sú neustále diskutovaným problémom. No o ich škodlivosti sa dnes vo veľkom zmieňovať nebudeme, skôr sa na ne pozrieme z hľadiska ekonomického.

cigarety
 
Áno, sú škodlivé. Spôsobujú závislosť, spôsobujú zdravotné problémy či už fajčiarom alebo aj ľuďom v ich okolí.
Toto všetko vieme, alebo ak nie, tak sa o tom dočítame všade na internete alebo aj vo viacerých múdrych knihách, príručkách a magazínoch.
 
Ale prečo, keď toto všetko vieme, s tým nič nerobíme? Nehovorím teraz o úplnom prestaní s fajčením, to je samozrejme každého osobná voľba, ale prečo to stále produkujeme, keď vieme, že to tak škodí?
Je to preto, aby sme uspokojili “túžby”? Zrelaxovali? Cítili sa cool v partii kamarátov?
 
cigareta

Alebo je v tom niečo viac?

 
Tabakoví magnáti a rôzne tabakové spoločnosti sú jedny z najmocnejších na svete. Nemajú zodpovednosť za predčasné úmrtia fajčiarov spôsobené škodlivými účinkami cigariet? Rieši to niekto?
Koľko peňazí vloží fajčiar do cigariet denne? Týždenne? Ročne? Veľa. Pohybujeme sa v tisíckach, záležiac od toho, koľko cigariet dotyčný denne vyfajčí.
Tabak a cigarety sú jedny z najviac zdaňovaných produktov. Koľko zarábajú spoločnosti na našom zdraví? Milióny.
Koľko štát, a teda aj my, investuje na liečenia a na rôzne prostriedky odvykania? Milióny.
Ekonomika sa v jednom bode točí okolo nášho zdravia a okolo toho, ako si ho poškodzujeme fajčením(kupovaním cigariet) a ako sa “uzdravíme” (kupovaním nálepok na prestatie fajčenia, odvykacími kúrami, akupunktúrami, liečeniami, sedeniami v podporných skupinách).
Čo podporuje predaj cigariet ďalej, je reklama. Nemusí to byť len reklama priama, ale napr. reklama prostredníctvom filmov alebo fotiek celebrít s cigaretami. Ľudia sa chcú podobať, chcú byť “cool” a moderný.

nedopalky
 
Niekedy sa treba zamyslieť nad vecami do hĺbky, čítať viac než len titulnú stránku, ktorú nám ponúkajú média a mocné spoločnosti. Máme naše jediné zdravie a mali by sme si ho náležite chrániť.

Nezařazené