Autá vs Motorky/skútre

Často sa niektorým ľuďom naskytá otázka, či si majú zakúpiť dvoj alebo štvorkolesového tátoša. Milovníci vetra šľahajúceho do vlasov a užívania radosti z jazdy by vám hneď odporučili motorku. Naopak ľudia, ktorí sa cítia bezpečne pod strechou a plechmi auta by vám odporučili zase to.

motorka

Výhoda motorky/skútra voči autu
Je pravdou, že motorka je oveľa rýchlejšia. Niektoré typy motorky zvládnu zrýchliť na 100 kilometrov za hodinu v priebehu 2,35-2,50 sekundy. Čo sa týka najvyššej rýchlosti tá je pri niektorých typoch  až 440 kilometrov za hodinu. Výhodou je, že užšia, čiže sa môžete jednoduchšie uhýbať vozidlám, jednoduchšie ich obiehať. Rovnako si môžete vychutnávať jazdu, nesedíte len medzi sklom a plechmi. Výhodou je aj cena, ktorá je podstatne nižšia ako pri aute. Avšak tá závisí od značky, typu , ročníka výroby, výkonu… Výhodou je aj spotreba. Tá sa podstatne líši, ako pri aute. Niektoré typy motoriek dokážu spraviť rozdiel v porovnaní s autom až 30 – 40 percent v spotrebe paliva.

Nevýhoda motorky/skútra voči autu
Je to údržbou. Motorka sa horšie udržuje, pretože je priamo vystavená prírodným podmienkam. Aj také pneumatiky musíte meniť oveľa častejšie, ako tie na aute. Ale obrovskou nevýhodou je hlavne znížená bezpečnosť. Na motorke alebo skútri vás nechránia žiadne plechy. Ak máte rýchlo zabrzdiť a vyhnúť sa, v aute len čakáte čo sa bude diať. Na motorke buď vyletíte, zletíte dole alebo sa nič nestane.

bmw

Výhody auta voči motorke/skútru
Výhodami auta je predovšetkým komfort. Nasadnete do auta a idete. Nemusí vás zaujímať, či vonku leje alebo páli slnko. Či je vonku -10 alebo +30. Zakúrite si alebo pustíte klimatizáciu. Výhodou je aj jeho bezpečnosť. Predsa len vás chráni pás a plechy s airbagmi. Ľahšia údržba.

Nevýhody auta voči motorke/skútru
Drahšia cena. Závisí naozaj od modelu, značky, výbavy… Nižšia rýchlosť, vyššia spotreba.

Nezařazené