Aký gril si vybrať?

Na trhu nájdete hneď niekoľko druhov ponúk a preto je dobré si pred kúpou ujasniť, aký typ grilu by ste chceli. Predovšetkým, aký typ tepla a funkcií budete potrebovať.
Zamyslite sa nad tým, či chcete plynový, elektrický alebo gril na drevené uhlie. Je dôležité si určiť aj finančný limit, lebo ak chcete ísť za komfortom, tak si aj priplatíte. Jednotlivé typy grilov sa líšia napríklad aj dobou prípravy jedla, na každom je to iný čas. Taktiež záleží aj na tom, či chcete robievať párty pre dvadsať osôb alebo urobiť večeru len pre rodinu.

grilování

Ak bývate v dome a budete grilovať na otvorenom priestranstve, tých možností na výber bude viacej, ale ak chcete urobiť párty na terase tak tam je to už trošku obmedzené. A ešte jedna vec, treba myslieť aj na uskladnenie vášho nového grilu mimo sezóny, lebo ak si zvolíte ten veľký neschováte ho do skrine.
Všeobecné zásady pri kúpe grilu na ktoré by ste nemali zabúdať – či už máte malý alebo veľký gril sú takéto:

  • Vždy dodržiavajte bezpečnosť pri prevádzke a stabilitu grilu, hrozí vám nebezpečenstvo popálenia a v horších prípadoch môže vzniknúť aj požiar.
  • O gril sa treba starať, pravidelne po použití ho vyčistiť a tak vám bude slúžiť aj ďalšiu sezónu. Rošt je srdcom grilu, preto pri kúpe sa treba zamerať na jeho veľkosť a najlepšie je keď  zaberá maximálnu plochu, aby bolo teplo rozvádzané do celého priestoru rovnomerne. Ak máte ku grilu aj veko, to musí dokonale tesniť.
  • Pri údržbe a montáži tiež myslite na praktickosť, všetky časti sa musia dať ľahko odmontovať a čistiť. Držadlá a úchyty musia padnúť do ruky, byť teplo nevodivé a dostatočné robustné, aby sa s grilom v prípade nutnosti hýbania dobre uchytili.

gril
Elektrický gril je veľmi vhodný pokiaľ chceme grilovať v chladnejšom období, na terase alebo v uzavretých priestoroch. Špirála je v tomto prípade veľmi dôležitá, preto musí byť dostatočne výkonná a prístupná pre pohodlne čistenie. Jeho výhoda je, že nepotrebujete drevo ani drevené uhlie.
Grily na drevené uhlie sú cenovo dostupné, ľahko sa ovládajú a preto sú najviac obľúbené. Teplo vzniká postupným horením kúskov dreveného uhlia, príprava je ale zdĺhavejšia. Pri tomto type by ste mali myslieť na to, aby rošt sa dal výškovo polohovať.
Pri plynových griloch nájdete aj malé cestovné typy ale aj veľké robustné modely s hneď niekoľkými plynovými horákmi. Ich výhodou je rýchlosť využitia a veľmi dobrá regulácia tepla. Treba k nim samozrejme plynovú bombu.

Nezařazené