Akú hudbu počúvate za volantom? Jej výber je pre bezpečnú jazdu dosť dôležitý.

Jediným povoleným dopingom pre vodičov je počúvanie hudby počas jazdy. Mnoho vodičov neprejde ani kilometer bez svojej obľúbenej piesne, po nastúpení do vozidla okamžite zapínajú nahrávky vlastného výberu piesní alebo ladia rádio.

auto
 
Hudba minulých desaťročí vedie
Spory o tom, ktorý hudobný štýl je za volant najvhodnejší, vyústili do viacerých výskumov a tie polemizujú o tom, ktorá hudba prispieva k zvyšovaniu bezpečného šoférovania a naopak, označili aj tie, ktorých počúvanie je nebezpečné. Zoskupenie značky SEAT chcelo zistiť, ktoré piesne sú v rebríčku obľúbenosti medzi vodičmi na prvom mieste a podľa toho jednoznačne vedie skupina Queen a jej skladba z roka 1975 s názvom Bohemian Rhapsody. Na ďalších miestach bodovali tiež staršie skladby, napríklad Dancing Queen od skupiny ABBA alebo Livin\’on a Prayer od Bon Jovi.
 
Rytmické a jednoduché sú ideálne
Na vrchole obľúbenosti hudobných žánrov je pop a rock so 64% poslucháčov. Počúvanie hudby privodzuje pocit šťastia, za čo môže naše telo, ktoré pri ňom uvoľňuje hormón šťastia, dopamín. Dnešné systémy dokážu hudbu v aute prezentovať tak, akoby ste boli práve na koncerte a aj ich cieľom je dosiahnuť čo najprirodzenejší zvuk. Tlkot ľudského srdca je podobný 2/4 alebo 4/4 taktu, preto sú nám pesničky v tomto rytme najbližšie. Nie menej dôležitá je aj harmónia a aj v hudbe platí, že jednoduchšie je krajšie a veľa z hitov má práve maximálne štyri akordy. Vodič sa musí stotožniť s textom, ten by nemal byť komplikovaný a takisto refrén by si mal ľahko zapamätať.

sluchátka
 
Podľa štúdie je týchto 10 piesní „top“ na počúvanie pri šoférovaní:
1. Queen: Bohemian Rhapsody
2. ABBA: Dancing Queen
3. Bon Jovi: Livin \’on a Prayer
4. The Proclaimers: Im Gonna Be (500 miles)
5. Survivor: Eye of the Tiger 
6. Katrina and the Waves: Walking on Sunshine
7. Wham!: Wake Me Up Before You Go Go
8. Pharrell Williams: Happy
9. Cindy Lauper: Girls Just Wanna Have Fun
10. Black Eyed Peas: Aj Gotta Feeling

Nezařazené