Vyrobte si vlastný osviežovač vzduchu

Vôňa je neoddeliteľnou súčasťou domova. Ak navyše chováte zvieratá, alebo fajčíte, poriadny osviežovač vzduchu je niečo, čo by u vás naozaj nemalo chýbať. Pokiaľ nechcete svoj príbytok zbytočne zamoriť zbytočnou chémiou, vyrobte si ho sami. Nie je to nič zložité a výsledok určite oceníte. Možno ste sa už stretli s výrazom POT POURRI. Ide o voňavku z prírodných materiálov, ktorú si ľudia vyrábali už stovky rokov dozadu, konkrétne v stredoveku. Keďže tento výtvor nájdete v obchodoch ešte aj dnes, vyzerá to tak, že sa tento netradičný osviežovač vzduchu naozaj osvedčil.

sušený čaj
 
Všetko čo pekne vonia
Na jeho výrobu budete potrebovať sušené kvety, voňavé drevo, ihličie, piliny a iné prírodné, materiály, ktoré majú príjemnú vôňu. Základom je to, aby ste všetky ingrediencie nazačiatku vložili do nádoby, ktorú môžete dôkladne uzavrieť. Nemal by do nej prenikať absolútne žiaden vzduch. Takto dosiahnete ten najlepší výsledok. Všetok materiál musí ostať zatvorený minimálne tri týždne. Platí však to, že čím dlhšie –  tým lepšie.
 
Podľa vášho gusta
Výber jednotlivých materiálov je len na tom, čo vám vonia. Jedinou surovinou, ktorú použiť musíte je drevo. to do seba totiž natiahne všetky vône a osviežovač bude fungovať ako má. pokiaľ chcete vôňu zintenzívniť, použite aj éterický olej. Stačí niekoľko kvapiek a efekt bude viditeľný.
 
Musia byť zatvorené
Ak sa rozhodnete, že chcete voňavé materiály naložiť do sklenenej nádoby, robíte dobre, takto bude táto dekorácia aj estetickou záležitosťou. V tomto prípade si dajte ale záležať na vrstvení jednotlivých materiálov. Vonnú zmes však môžete umiestniť do akejkoľvek nádoby, dokonca aj do textilných vrecúšok. Takto môžete túto voňavku použiť napríklad v skriniach s oblečením, alebo v špajzy s jedlom.

bylinky
 
Dve muchy jednou ranou
Ak použijete levanduľu, alebo iné bylinky, ktoré hmyz príliš neobľubuje, navyše ochránite oblečenie napríklad pred moľami.

Nezařazené