Švédska centrálna banka sa rozhodla udržiavať sadzby stabilné

Očakáva sa, že švédska centrálna banka zachová svoju referenčnú úrokovú sadzbu na politickom stretnutí budúci týždeň na nule a neočakáva sa, že v dohľadnej budúcnosti zmení svoj postoj.
Riksbank v decembri mnohých prekvapila tým že zvýšila referenčnú sadzbu na nulu, záporné sadzby skončila napriek znakom spomaľujúcej sa ekonomiky a neistoty ohľadom účinkov obchodného priestoru medzi Spojenými štátmi a Čínou a odchodu Británie z Európskej únie.Švédska vlajka.jpg
Riksbank v tom čase uviedla, že úrokové sadzby zostanú v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne nulové.
Všetkých 36 analytikov v poslednom prieskume uviedlo, že Riksbank ponechá sadzby nezmenené 12. februára, so strednou prognózou, že banka bude sedieť v rukách najmenej do posledného štvrťroku 2021, čo je konečný výsledok prieskumu.
„Sadzby zostanú nezmenené najmenej do prvého štvrťroka 2022,“ uviedol Robert Boije, ekonóm hypotekárnej banky SBAB.
Povedal, že zvýšenie sadzieb nebolo možné vylúčiť, ak by ekonomika dosahovala výrazne lepšie výsledky, ako sa očakávalo, ale nevyzeralo to pravdepodobné.
Podľa najnovšej predpovede má RK v tomto roku vo Švédsku hospodársky rast 1,2% a v roku 2021 1,7%.
Decembrové zvýšenie sadzieb vylúčilo RK z väčšiny centrálnych bánk, ktoré zmierňujú politiku alebo držia oheň, a čakajú na jasnejšie náznaky, kam smeruje globálna ekonomika.Ilustrácia Švédskej vlajky.png
Ale zatiaľ čo načasovanie v decembri vyzeralo čudne, málokto veril, že v ekonomike, ktorá roky silno rastie a kde sa inflácia blíži k cieľu, sú stále potrebné záporné miery.
RK sa tiež čoraz viac obáva možného poklesu negatívnych sadzieb, v neposlednom rade na prehriatom trhu s nehnuteľnosťami na bývanie.
Po konečnom opustení negatívneho územia je banka teraz v režime „počkajte a uvidíte“.
Väčšina analytikov to považovala za nezmysel sadzieb počas prognózovaného obdobia. Jeden analytik však očakával zníženie v treťom štvrťroku tohto roka, pričom repo sadzbu vrátil späť na 0,25%.