Štátna dotácia na vykurovanie

Jednu z najväčších položiek pri stavbe či rekonštrukcii domu tvoria náklady na vykurovanie. Avšak teplo v domácnosti počas zimných mesiacov je pre každú domácnosť nevyhnutné. Nikto totiž netrávi rád svoj voľný čas v chladnej miestnosti. Výber správneho systému vykurovania však môže byť náročný. Preto predtým ako začnete, je vhodné urobiť si prieskum a navštíviť viacerých odborníkov na vykurovanie a vykurovaciu techniku.

konstrukce

Keďže náklady na vykurovanie vedia zaťažiť finančný rozpočet, tak domácnosti môžu získať aj štátnu dotáciu. Štátna dotácia býva poskytnutá pre domácnosti, ktoré splnia určité stanovené podmienky a kritéria. Štátna dotácia je poskytovaná napríklad na vykurovanie s obnoviteľnými zdrojmi energie. Medzi takéto spôsoby vykurovania patrí napríklad vykurovanie pomocou tepelného čerpadla, kotlov na biomasu, veterných turbín, solárnych panelov a fotovoltiky.

Obnoviteľné zdroje energie vhodné na vykurovanie

Obnoviteľné zdroje energie majú tú výhodu, že sú k dispozícii viac menej zadarmo a ich energia je nevyčerpateľná. Napríklad vykurovanie pomocou solárnych panelov je podmienené iba kvalitnými solárnymi panelmi a dostatočným počtom slnečných dní. Na Slovensku máme počet slnečných dní na dostatočnej úrovni. Niektoré solárne panely dokonca dokážu spotrebovať nepriamu slnečnú energiu a tiež výborne fungujú aj pri nízkych teplotách. Tepelné čerpadlo naopak využíva energiu zo vzduchu a pôdy. Veterné turbíny nie sú na Slovensku veľmi rozšírené, ale tie zas čerpajú energiu zo sily vetra. Kotly na biomasu sú zase alternatívny spôsob k vykurovaniu pomocou dreva či pomocou drevených peliet. Alternatívny spôsob vykurovania je však často krát drahší spôsob na zabezpečenie tepla v domácnosti avšak veľmi moderný a do budúcna nevyhnutný. S obnoviteľnými zdrojmi energie tiež nevznikajú škodlivé emisie, ktoré znečisťujú vzduch a následne zhoršujú kvalitu života pre obyvateľstvo. Väčšina produktov na ekologické vykurovanie je tiež vyrábaná v súlade s prírodou a pri výrobe tiež nevznikajú žiadne škodliviny.

mechanika

Spôsob vykurovania každej domácnosti však závisí od požiadaviek a preferencií vlastníka nehnuteľnosti. Niekto nedá dopustiť na klasický spôsob vykurovania pomocou dreva, inému sa naopak veľmi páči vykurovanie pomocou solárnych panelov. Pri výbere spôsobu vykurovania treba zohľadniť všetky kritéria a požiadavky aby sa dosiahol kompromis vhodný na dosiahnutie tepla v domácnosti za výhodných finančných podmienok. V neposlednom rade sa tiež oplatí využiť štátnu dotáciu na vykurovanie domácností. Neoceniteľné rady a profesionálny prístup v oblasti vykurovacej techniky nájdete aj na internetovej stránke www.vykurovanie24.sk, ktorá má s touto problematikou dlhoročné skúsenosti.

Nezařazené