Sklená vata – najlepší tepelný a zvukový izolačný materiál!

Čo je to sklená vata taloa.sk, a na čo sa používa? Aký je spôsob výroby tohto izolačného materiálu? Ide o tepelno a zvukovo izolačný materiál, ktorý sa vyrába zo sklenených vlákien. V tomto prípade je sklo pre zvýšenie pružnosti a zníženie lámavosti špeciálne upravené. Úprava spočíva v pridaní hliníka (Al) do taveniny skla, alebo poprípade obalením vláken do vinyl-acetátových disperzií. Izolačná vata sa vyrába zo 6-9 mikrometrov hrubých vláken. Vlákno je odolné voči vysokým teplotám, až do 550 stupňov Celzia. Vzniknuté vlákna sa ďalej upravujú a formujú do požadovanej hrúbky, kde sa potom následne lisujú do pásov. Pásy sa režú na jednotlivé dosky.

pevný izolačný materiál

Takto upravená vata sa bežne používa ako tepelná izolácia, či už vo forme dosiek, alebo ako voľná vata.

Výhodou tejto tepelnej izolácie je, že materiál je anorganický, sterilný, nehorľavý, bez alergénov, odolný voči olejom, riedidlám a väčšine chemických látok. Ďalej je vodeodolný, antibakteriálny, nenapádajú ho ani huby, hlodavce ani iné živočíchy, má vysokú pružnosť a stlačiteľnosť, a zároveň je to prírodný materiál, ktorý sa mechanickým pôsobením mení na kremičitý prach, ktorý je bežnou súčasťou pôdy (môžeme ho označiť ako „eko-friendly“ materiál).

podkrovie s izolovaným materiálom

Nevýhodou tohto materiálu je, že samotné tenké sklené vlákna sú ostré a môžu sa zabodnúť do ľudskej pokožky, z ktorej sa ťažko vyberajú. Nebezpečné sú obzvlášť pre oči a dýchacie cesty – preto je dôležité pri práci so sklenou vatou používať ochranné pomôcky – ako sú ochranné rukavice, ochranné okuliare a chrániť si obzvlášť dýchacie cesty respirátorom. V prípade, že dôjde k vdýchnutiu skleného vlákna – buď vlákno zarastá v tkanive dýchacích ciest alebo v lepšom prípade sa odstráni vykašlaním v podobe hlienu. V inakšom prípade sa už nedá odstrániť.

V každom prípade tento materiál predstavuje najbežnejšie používaný a najlepší izolačný materiál pre tepelnú alebo zvukovú izoláciu vášho domova, či už ide napríklad o vaše strechy, podkrovia alebo obydlia!