Príbeh prvej továrne: Zabitý za špionáž

Lombe chcel prísť na to, ako Piedmontese splietal silnú priadzu z hodvábu priadky morušovej. Odhalenie takýchto tajomstiev bolo nezákonné, takže Lombe sa po zotmení vkradol do dielne a načrtol pradiarenské stroje pri sviečkach. V roku 1717 vzal tieto náčrty do Derby v srdci Anglicka.
 
Miestna legenda má to, že Italové sa strašne pomstili, poslal ženu, ktorá ho zavraždila.víno.jpg
 
Či už je to pravda, zomrel náhle vo veku 29 rokov, len niekoľko rokov po jeho dobrodružstve v Piemont.
 
Kým Lombe mohol skopírovať talianske tajomstvá, spôsob, akým ich a jeho starší nevlastný brat používali, bol úplne originálny.
 
V centre Derby, vedľa rýchlo tečúcej rieky Derwent, postavili bratia Lombeho štruktúru, ktorá mala byť napodobňovaná po celom svete: dlhá, štíhla päťpodlažná budova s ​​hladkými tehlovými stenami rezanými mriežkou okien.
 
V budove, ktorá bola dokončená v roku 1721, sa nachádzali tri desiatky veľkých strojov poháňaných 7 m vysokým vodným kolesom. Bola to dramatická zmena v rozsahu od toho, čo sa urobilo predtým. Vek veľkej továrne začal búrkou.
 
50 vecí, ktoré robili moderná ekonomika, zdôrazňuje vynálezy, nápady a inovácie, ktoré pomohli vytvoriť ekonomický svet.červené víno.jpg
 
Je to svedectvo o nezmyselnej funkcii hodvábnej mlyny Derby, ktorá pracovala 169 rokov, pozastavovala sa len v nedeľu a pre suchá – keď Derwent prúdil pomaly a nízko.
 
Počas tohto obdobia svetová ekonomika rástla viac ako päťnásobne a továrne boli hlavnou časťou tohto rastu.
 
Intelektuáli to vzali na vedomie. Autor Daniel Defoe prišiel k pohľadu v zázraku na hodvábny mlyn. Adam Smith\’s Bohatstvo národov, uverejnené v roku 1776, začína opisom továrne na kolíky. O tri desaťročia neskôr William Blake napísal svoju slávnu líniu o „temných satanských mlynoch“ v Anglicku.
 
Odvtedy pretrvávajú obavy z podmienok v továrňach. Kritici tvrdili, že ťažba v továrni bola podobným zlým otroctvom, ako šokujúce tvrdenie.

Nezařazené