Oplatí sa vždy dôverovať sociálnym médiám?


Občas nám internet ponúka veľmi dobré a prospešné informácie, inokedy naopak klamlivé a také, ktorým by sem radšej nemali venovať ani najmenšiu pozornosť. Ako však rozlišovať medzi tým dôveryhodnými a nedôveryhodnými, keďže nikdy nemusíme s istotou vedieť, k akému druhu informácie sme sa dopracovali? Platí tu jediné rozumné pravidlo – dôveruj, ale preveruj.

aplikace.jpg

Dôverovať niečomu hneď, ako vám to niekto povie je silný prejav naivity, ktorá je v dnešnej dobe veľmi nebezpečná! Musíme si preto dávať pozor nie len na to, akým informáciám veríme, ale najmä na to, odkiaľ ich čerpáme. Na internete existujú milióny denníkov a spravodajstiev, ktoré svoju popularitu využívajú len na propagandu niečoho, čo sa snažia pretlačiť do spoločnosti. Ľudia takýmto informáciám bezprostredne veria, pretože sú známe, avšak si vôbec neuvedomujú, že to nemusí ani trochu znamenať že aj pravdivé!
Internet sa neustále snaží niečo predávať a nejako nás manipulovať. Ak napríklad nejaká známa osoba na Instagrame vychvaľuje nejaký produkt vo svojom príbehu, asi to nebude tak úplne preto, lebo si ho zamilovala a je skutočne taký dobrý, ako o ňom rozpráva. V skutočnosti ide iba o podlý marketingový ťah, kedy danej osobe zaplatia za to, aby im robila reklamu a tým sa im zvýši predajnosť, pretože ľudia tejto osobe dôverujú. Je teda veľmi smutné, ako táto spoločnosť funguje, zarába na tom, že máme niekoho radi a obdivujeme ho.

mobil.jpg

Ďalší dôležitý fakt, ktorý je veľmi potrebné si uvedomiť, je ten, že dnes na internet môže prispieť ktokoľvek. Každý má mobilný telefón, internet alebo počítač, a každý si vytvára profily na sociálnych sieťach (na ktorých okrem iného zvykne o svojej osobe veľmi klamať a preháňať). Poskytnúť teda môže informáciu ktokoľvek a môže ísť o akúkoľvek informáciu. Preto si dávajte veľký pozor na to, koho na sociálnych sieťach sledujete a do koho vkladáte svoju dôveru.

Nezařazené