Hudobné nástroje v minulosti

Hudba patrí neodmysliteľne k nášmu každodennému životu, počúvame ju z rádia, mobilu, televízie, CD disku a z rôznych iných médií doma, pri ceste autom do práce, na oslavách, ale aj na pohreboch. Ale asi nikto z nás sa bežne nezamýšľa nad tým, kedy hudba vznikla a ako vyzerali prvé hudobné nástroje.

socha

Čaringapatrí k starým hudobným nástrojom, ktorý bol objavený na Ukrajine a pochádza z roku 17 000 pred našim letopočtom. Bola to vlastne akási drevená doštička zavesená na lane, aby sa mohla točiť, a tým vydávala zvuk. Tento jednoduchý hudobný nástroj predkovia používali pri mnohých rituáloch.

Panova flautajej história zasahuje až do samotných začiatkov civilizácie, ale presný čas jej vzniku nie je známy.No hovoriť o flaute je omyl, pretože skôr ju môžeme nazvať akýmsi rezonátorom. Názov dostala podľa gréckeho boha Pana, ochrancu pastierov a stád, ktorý mal záľubu v používaní tejto flauty. Pozostávala z trstinových, drevených či bambusových píšťal, ktoré boli zviazané dokopy v rade za sebou.

BubonPrvý bubon, ktorý bol objavený, má asi 30 000 rokov a vyrobený bol zo slonej kože. Našiel sa vo veľmi dobrom stave, pretože doba ľadová ľad, v ktorom preležal dlhé tisícročia sa postaral o to, že ostal nepoškodený. Základom bubna bola napnutá koža, ktorá ak ste do nej udreli, vydávala hlboký zvuk.

Flautyvšeobecne to boli veľmi obľúbené hudobné nástroje. Prvé dlhé tenké flauty boli vyrábané z kostí slonov, keď ľudia prišli na to, že ak kosti zbavia ich vnútorného obsahu, vzniknú akési duté paličky, ktoré vydávajú zvuk. Jednu z týchto tenkých fláut našli nemeckí archeológovia. Dlhá bola asi 19 centimetrov a v čase svojho vzniku sa na nej dala zahrať celkom prijateľná melódia.

mamut

Slovinská flautauž podľa názvu je jasné, že oblasť jej náleziska je v Slovinsku, konkrétne v jeho severnej časti. Objavená bola v roku 1995. Vek tejto flauty vedci odhadujú na 67 000 rokov. Veľa tónov vydať nedokázala, mala totiž len štyri otvory. Patrí však k najstarším objaveným hudobným nástrojom, na ktorých hrávali už neandertálci.

Nezařazené