Ako sa zbaviť otravných mušiek

Asi každý z nás už zažil, že sa nám v byte objavili malé mušky. Tieto potvorky vedia byť pekne otravné. Sadajú na všetky potraviny, vlietavajú do tváre a kúpele v káve, alebo sladkej malinovke, obľubujú obzvlášť. Ak sa ich chcete zbaviť, nemusíte hneď siahať po chemických prípravkoch. Tie totiž aj tak vyriešia iba dospelé jedince, ktoré priamo zasiahnete. Vyskúšajte na nich nasledujúce triky.

mušky
 
V prvom rade, by ste mali zistiť o aký druh ide.Najčastejšie sa v našich domácnostiach objavujú smútivky a drozofily. Pokiaľ nenájdu dobrý zdroj potravy, zvyknú do niekoľkých dní odísť i samé. Nanešťastie však potravu nájdu vo väčšine domácností. Obľubujú najme potraviny, ktoré kysnú. Teda staršie ovocie, zeleninu, pivo, víno, džús, kyslú kapustu, alebo kvasené uhorky.

jablko
 
Smútivky si domov najčastejšie domov donesieme s obyčajným záhradníckym substrátom určených na sadenie izbových rastlín.Nachádzajú sa v ňom vajíčka. Po vyliahnutí v kvetináči žijú malinké červíky, ktoré si väčšinou nemáme šancu všimnúť. Keď dospejú, začnú nám poletovať po byte. Nie sú nijako nebezpečné, skôr iba poriadne otravné. Ide o maličké mušky čiernej farby, s podlhovastým telom.
 
Ako sa ich zbaviť:
 

  • V prvom rade, by ste mali kupovať kvalitný substrát. Ten je väčšinou pred podobnými škodcami ošetrený.
  • Ak sa chystáte presádzať izbové rastliny, substrát najprv vydezinfikujte. Pôdu rozprestrite na plech a pri teplote okolo sto stupňov Celzia ho nechajte asi hodinu v rúre.
  • V obchode si viete zakúpiť lapače. Ide o lepkavé pásiky, ktoré nalepíte priamo na kvetináče.
  • Ak sa vo vašom byte objavia vo veľkom množstve, vymeňte substrát vo všetkých črepníkoch s rastlinami.

 hmyz

Druhým druhom sú dizofily.Tie sa v bytoch objavujú o čosi častejšie. Ide o malinké mušky, hnedej farby s červenými očami. Práve tieto potvorky milujú všetky potraviny.
 
Ako sa ich zbaviť:
 

  • Zabudnite na vyložené mysy s ovocím, alebo zeleninou.
  • Do fľašky s vyšším hrdlom nalejte vodu so sirupom, alebo cukrom. Do takejto pasce mušky nalezú, ale vonku sa už nedostanú.
  • Zaberú na nich tiež lapače, ktoré fungujú podobne, ako pri vyššie spomínanom druhu. Umiestnite ich na miesto, kde sa vyskytujú najviac.

Nezařazené