Vyberte si správnu čističku vzduchu

Pri výbere tohto zariadenia je nevyhnutné zohľadniť niekoľko dôležitých kritérií. Viete, ktoré to sú?
Druh filtra
HEPA filterje mimoriadne účinný pri odstraňovaní drobných mikroskopických častíc ako sú plesne, prach roztoče a pele. Zachytí aj tienajmenšie a najjemnejšie  nečistoty. Zabráni tým ich usadeniu na sliznici dýchacej sústavy. Ďalším variantom jeuhlíkový filter, ktorý čistí vzduch od škodlivých jedovatých plynov a výparov. V ponuke nájdete rôzne druhy, napríklad plazmový, katalytický a určený na zlikvidovanie pachov. Tie priamo v ovzduší zachytia a rýchlo rozložia nielen baktérie, spóry plesní, prchavé látky, ale aj zvieracie pachy či cigaretový dym. klimatizačné zariadeniaPri kúpe sa zamyslite teda nad tým, či sa liečite na alergiu, alebo či niekto vo vašej domácnosti fajčí, prípadne či chováte domáce zvieratá. Veľmi často sa môžete stretnúť aj s čističkou so zabudovaným zvlhčovačom. Ten je dôležitý pre tých, ktorí majú v priestore nízku vlhkosť vzduchu, teda menej ako 40 %.
Vzduchový výkon a hlučnosť
Vypočítajte si objem svojej miestnosti a vynásobte ho číslom 4. Vzduchový výkon by mal byť vyšší ako zistený údaj. Ďalším významným parametrom pri kúpe tohto domáceho spotrebiča je hlučnosť. Vyjadruje úroveň hladiny hluku počas prevádzky a udáva sa v decibeloch. Čím je výkon čističky vyšší, tým je hlučnejšia. No nemusí to  tak byť vždy. Tie kvalitné sú vybavené špeciálnym nočným režimom. Vtedy by hluk nemal presiahnuť 30 decibelov. 
Nadštandardné funkcie
Niektoré typy čističiek majú k dispozícii nadštandardné funkcie, ako je nastaviteľnáintenzita filtrácie, ktorá sa využíva pri rôznej miere znečistenia vzduchu. Taktiež je mnohokrát ich zložkou UV lampa ničiaca nebezpečné baktérie, ale aj snímač zápachu a prachu, ktorý určí hladinu znečistenia ovzdušia. Podľa toho prispôsobí výkonnosť čistiaceho systému. Veľkým prínosom je aj to, že na LCD displeji môžete pohodlne sledovať nastavenia svojho prístroja. žena v príjemnom spánku
A kam je vhodné čističku umiestniť? Nie priamo na zem alebo pod strop. Ideálna poloha je asi jeden meter nad zemou. Ak potrebujete prečistiť väčší priestor, často ju premiestňujte. Je nevyhnutné, aby okná v miestnosti boli počas prevádzky uzavreté, inak sa účinnosť prístroja výrazne zníži. Potom však môžete vetrať, pretože čerstvý vzduch je pre nás nesmierne dôležitý. Znovu ju uveďte do činnosti, ale až po prevetraní miestností. V čistom a zdravom prostredí sa vám bude určite príjemne spať a oddychovať.