Tri základné rady, ako sa dá dosiahnuť lepší spánok

Súčasťou nášho zdravia a kondície je pravidelný spánok. Kvalitný nočný spánok, ktorého interval by sme nemali narušovať. Je potrebný z hľadiska našej každodennej telesnej a psychickej regenerácie.

Toto sú však informácie, s ktorými ste pravdepodobne dobre oboznámení. Preto je zaujímavé poukázať skôr na to, že nie vždy a nie každý dokáže spať tak, aby sa vyspal „doružova“. Niekedy skrátka máme dlhšie trvajúce problémy so spánkom a faktory môžu mať rôzny pôvod. Môžeme ale spomenúť aspoň všeobecné rady o zdravom spánku. Respektíve o tom, ako ho dosiahneme.

žena v posteli

Možno to už znie ako klišé, ale v skutočnosti dokážu celkový komfort zmeniť nové a hlavne kvalitnejšie matrace https://www.segum.sk/produkty/matrace s ortopedickými vlastnosťami. Je totiž dosť možné, že váš súčasný matrac je už preležaný, resp. opotrebovaný. Hlavne ak na ňom spíte už niekoľko rokov a bol kúpený za „výhodnú“ cenu. Faktorom sú aj jeho hygienické vlastnosti a v neposlednom rade tiež to, či sa jeho tvrdosť a rozmery v ideálnej miere prispôsobujú vašej postave, vášmu veku, zdravotnému stavu a obľúbenej polohe pri spánku.

Ďalším bodom, ktorým by ste sa pre dosiahnutie pohodlného spánku mali zaoberať, je teplota v miestnosti. Čiže prispôsobená teplota v spáli, ktorá by sa mala pohybovať vždy okolo 18 stupňov nehľadiac na to, či je letná alebo zimná sezóna. Rozdiel spočíva len v tom, že v letných mesiacoch by ste mali vo večerných hodinách priestor dostatočne vyvetrať, cez zimu zasa použiť kúrenie.

žena spí

Na záver samozrejme nesmieme zabudnúť spomenúť, že pod zlé spanie sa podpisujú tiež následky nezdravého životného štýlu a zlej životosprávy. Tieto faktory sa pod podpisujú nielen pod fyzické bolesti a organické poruchy, ale tiež pod nevyrovnanú psychiku. Vždy by ste mali dbať na to, aby ste do postele išli s uvoľnenou mysľou. Veľakrát pomôže aj pohyb či večerná prechádzka.