3 alternatívy na čistenie pleti bez použitia mydla

Či veríte alebo nie, existujú spôsoby pri ktorých sa môžete umyť aj bez pomoci klasického mydla. Stačí sa len vrátiť do minulosti a dozvedieť aké metódy používali národy pred érou priemyselne vyrábaných produktov
Hoci je mydlo známe už niekoľko storočí, predtým boli bežné aj iné pracie a umývacie prostriedky.

wellness

1) Bylinný prášok
Prášok z rozomletých suchých častí bylín je známy v Indii už po celé stáročia. Ak poznáte ayurvédu, určite ste sa už s touto prírodnou alternatívou mydla stretli. Táto staronová metóda sa znova dostáva na výslnie a ľudia, ktorí ju používajú s ňou dosahujú úžasné výsledky. Účinne čistí akné, rôzne ekzémy, zjemňuje a vyživuje pokožku.

Spôsob prípravy je jednoduchý: iba zmiešajte rastlinný prášok s vodou, bylinným odvarom či hydrolátom na pastu a naneste na pokožku. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom umyte.

2) Mydlové orechy
Orechy zo indického stromu Sapindus Mukorrosi sú u nás známe väčšinou ako prostriedok na pranie. Málokto však vie, že sa dajú využiť aj pri bežnom umývaní ako mydlo. Výhodou je jeho ekologickosť a šetrnosť k životnému prostrediu.

Príprava tekutého mydla: 10 orechov povarte s ½ litrom vody približne 30 minút a potom nechajte vychladnúť. Na umytie tváre alebo tela nalejte do dávkovača cca 100 ml odvaru, pridajte cca 300 ml vody a pár kvapiek levanduľovej silice. Tekuté mydlo je hotové.

koupel

3) Prírodné íly alebo hlinky
Íly alebo hlinky sú skvelou alternatívou mydla, ktoré môžete bez obáv vyskúšať. Pri zmiešaní s vodou alebo bylinným odvarom sa saponíny obsiahnuté v ňom aktivujú za vytvorenia hladkej pasty, s umývacími vlastnosťami. Azda najznámejší je červený marocký íl Rhassoul, ktorému vďačia marocké ženy za svoju krásu a pôvab. Podobne však môžete použiť aj zelený Montmorillonite alebo Illit prípadne biely kaolín.

Nezařazené